POLSKA GOŚCIEM HONOROWYM NA TARGACH ARTVILNIUS’16

February 18, 2016 Natalia LL.Consumer Art. 1974. Fotografija_Photography. 40×50._1278x1050
W dn. 9-12 czerwca br. w wileńskim centrum wystawowo-konferencyjnym „Litexpo” odbędą się VII Międzynarodowe Targi Sztuki „ArtVilnius‘16“. Największe w krajach bałtyckich wydarzenie sztuk wizualnych w roku bieżącym ma szczególnie bogaty program. Goście Targów zapoznają się z 60 galeriami z 12 krajów i będą mogli wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących.
Gościem honorowym Targów w roku bieżącym jest Polska, prezentująca 12 najciekawszych galerii i instytucji muzealnych. Na początku maja br. kurator polskiego programu na Targach „ArtVilnius‘16“ prof. dr Raminta Jurėnaitė, ekipa audycji „Durys atsidaro“ Litewskiego Radia i Telewizji, ekspert w dziedzinie sztuki Ernestas Parulskis oraz łotewscy dziennikarze z portalu internetowego artterritory.com odbyli wizytę studyjną do Polski w celu bliższego zapoznania się z galeriami z Warszawy i Krakowa uczestniczącymi w Targach. Podróż doszła do skutku dzięki pomocy Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
Intrygująca scena artystyczna Warszawy
Marcin Zawicki. Untitled. 2016. Oil on canvas

Organizatorzy „ArtVilnius‘16“ podczas wizyty do Polski jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z pracami polskich artystów, które będą eksponowane w Wilnie. Galeria „local_30” jest jedną z najważniejszych prywatnych galerii sztuki współczesnej w Warszawie. Podczas Targów zaprezentuje prace znanej polskiej artystki Natalii LL. Uczestnicy Targów zobaczą również prace Karoliny Breguły, Filipa Berendta oraz Zuzanny Janin. Założycielka galerii „local_30”, a jednocześnie znana artystka Zuzanna Janin poinformowała, że na targi „ArtVilnius‘16“ przywiezie jedną z najnowszych swoich prac – olbrzymie drony, skonstruowanie z części samochodu „VolvoV70 Cross Country“.

„Ten model samochodu dla większości osób kojarzy się z rodziną, bezpieczeństwem, kulturą XX w. Po pocięciu tego samochodu skonstruowałam drony, które już nie są odzwierciedleniem takiej bezpiecznej epoki. Wkraczają do niej drony, które mają być pomocne, ale jednocześnie są niebezpieczne, a czasami nawet stają się bronią” – opowiada założycielka galerii „local_30” Z. Janin.

Galeria „Czułość”, działająca już sześć lat przed miesiącem przeniosła się do nowego lokalu na warszawskiej starówce. Właściciel galerii, artysta Jan Zamoyski mówi, że ta nowa lokalizacja jest swoistym eksperymentem, gdyż galeria specjalizuje się w fotografii współczesnej, a siedzibę ma na starówce.
Ekipa „ArtVilnius‘16“ odwiedziła w Warszawie także galerię „m2”, której właścicielka Matylda Prus zapoznała z malarstwem Marcina Zawickiego. W twórczości polskiego artysty dominuje zaskakująca martwa natura połączona z intrygującymi detalami. Z galerią „m2” do Wilna przybędzie również artysta Grzegorz Sztwiertnia. W swojej pracowni pokazał cykl „Tarcyce/Targoids“. Posługując się techniką malarstwa olejnego artysta na kwadratowych płótnach prezentuje widoki jakby operowanej rany postrzałowej.
Romantyka i krakowskie wampiry
Łukasz Stokłosa, Interview with vampire, 1433×1050

Do Targów „ArtVilnius‘16“ szykują się także galerie krakowskie. Galeria „Zderzak” zaprasza na tajemniczą i najbardziej romantyczną wystawę. Kierowniczka galerii Marta Tarabula zdradza, że widzowie będą błądzili w szczególnym labiryncie, gdzie poznają pięć różnych tematów – od wampirów do lunatyków. Na wystawie zostaną przedstawione prace pięciu polskich artystów: urodzonego w Wilnie Andrzeja Wróblewskiego, Moniki Szwed, Cyryla Polaczka, Piotra Jarosa oraz Łukasza Stokłosy, którego prace zostały wciągnięte do istotnej publikacji „100 artystów jutra”. Przygotowujący wystawę „Wampiry z Krakowa” kurator Jan Michalski twierdzi, że będzie to najbardziej romantyczna wystawa w całej Centralnej i Wschodniej Europie.

Nie rzadko krakowskie galerie mieszczą się w blokach wielomieszkaniowych, nie mają rzucających się w oczy wywieszek, ale na otwarcia wystaw zbierają się setki widzów. Przestrzenie nietradycyjne są wykorzystywane przez ich właścicieli bardzo twórczo, dlatego galerie działają jako swoista sieć socjalna. Właściciele galerii „F.A.I.T.” Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki opowiadają, że prowadzona w mieszkaniu galeria ma dużo zalet. Wykorzystuje się nie tylko możliwość nietradycyjnego eksponowania, ale także przestrzeń staje się miejscem różnych spotkań, a prowadzony w galerii bar jest jednym z dodatkowym źródłem przyciągania.

Najważniejsza krakowska instytucja artystyczna – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie przywozi do Wilna kolekcję najważniejszych polskich twórców. W zbiorach MOCAK-u  znajdują się m. in. prace takich artystów jak Marina Abramovič, Sarah Lucas, Ai Weiwei, Mirosław Bałka, Paweł Althamer czy litewskiego twórcy Artūrasa Raily.

Godziny otwarcia Targów „ArtVilnius‘16“:

9 czerwca (czwartek) wstęp biletowany od godz. 15.00 do godz. 20.00
10 czerwca (piątek) 11.30-20.00
11 czerwca (sobota) 11.30-20.00
12 czerwca (niedziela) 11.30-18.00
Bilety do nabycia poprzez bilietai.lt/en/event/30669
9-12 czerwca, LITEXPO, Laisvės pr. 5, Wilno, Litwa